Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł / treść archiwalna

Dzień Flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
To jest treść archiwalna z dnia 2021-04-30 10:50:51 zmodyfikowana przez Misiak Jolanta
Zobacz aktualną treść
30 kwietnia 2021

3 Maja będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.
Historia obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest bardzo bogata i odzwierciedla historię naszej Ojczyzny. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku i przybrało pewną stałą formułę. W Lublinie tegoroczne obchody rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze lubelskiej o godz. 10.00. Po mszy przedstawiciele różnych środowisk reprezentowanych w Komitecie Honorowym złożą kwiaty - w imieniu wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego - pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W załączniku poniżej Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim.

Pamiętajmy również, że 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Uroczystości podniesienia flagi w woj. Lubelskim odbędą się m. in. w następujących miejscach:

Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4
 godz. 11.00 - Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie
 • przekazanie flagi państwowej pocztowi flagowemu przez wojewodę lubelskiego
• hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej na maszt

Urząd Miasta Lublin, Plac Władysława Łokietka
godz. 11.45 - Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt na balkonie Urzędu Miasta Lublin

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, ul. Grottgera 4
godz. 12.30 - Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

Wszystkie tegoroczne uroczystości będą przebiegać zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, w związku z tym będą w swojej zewnętrznej formule bardzo ograniczone. Ważne jest to, że w upamiętnieniu tych wydarzeń można wziąć udział w przestrzeni cyfrowej – ta różnicowana formuła ma zachęcić wszystkich Polaków do wspólnego i radosnego świętowania. Szereg wystaw, wykładów, koncertów i warsztatów organizowanych w całym kraju i skierowanych do wszystkich grup wiekowych pozwoli godnie uczcić ten ważny dla Polaków dzień a dzięki wydarzeniom organizowanym za pośrednictwem Internetu instytucje kultury mogą docierać do każdego domu. Wśród propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:

•    Koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
•    Wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
•    Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
•    Warsztaty interpretacji tekstów poetyckich prowadzone przez Teatr Muzyczny w Łodzi (online).
•    Jasnogórski Koncert Pieśni Maryjnych (MKDNiS, Biuro Programu „Niepodległa”, Polsat, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - transmisja telewizyjna).
•    Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
•    Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).

Część wydarzeń będzie realizowana 3 maja, część odbędzie się w terminie późniejszym, a ich formuła (online/stacjonarnie) będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej. Pełna lista wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu https://www.gov.pl/web/kulturaisport/obchody-230-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja--100-wydarzen-online-i-stacjonarnie
Zachęcamy do odwiedzenia specjalnej strony przygotowanej w związku z 230. rocznicą Konstytucji 3 Maja https://www.gov.pl/web/kulturaisport/3maja

Zapraszamy również do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
Więcej informacji: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2-maja-wywies-flage/

Autor: Misiak Jolanta