Kuratorium Oświaty w Lublinie

"Za kratą są zielone drzewa" - pokaz filmu o Grażynie Chrostowskiej

16 kwietnia 2018

Szanowni Państwo,

W bieżącym roku mija siedem lat od przyjęcia przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej uchwały w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego obozu kobiecego KLRavensbrück. 30 kwietnia mija też kolejna rocznica wyzwolenia tego obozu, w którym w czasie II wojny światowej osadzono 132 tysiące kobiet i dzieci. Polki stanowiły wśród nich największą grupę narodowościową.

W związku z tym „Muzeum Martyrologii pod Zegarem” - oddział Muzeum Lubelskiego serdecznie zaprasza na pokazy filmu dokumentalnego „Za kratą są zielone drzewa”.

Fabularyzowany dokument autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, twórców m. in. wielokrotnie nagrodzonego filmu „Wszystko dla Polski, Powstanie Zamojskie 1942-1944” to wzruszająca opowieść o wojennej historii Polski ukazana przez pryzmat krótkiego życia pojedynczego człowieka.

Grażyna Chrostowska to lubelska poetka, przedstawicielka pokolenia Kolumbów i działaczka podziemnego ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Zaaresztowana w 1941 r. trafia do lubelskiego więzienia na Zamku, a następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Miała wtedy zaledwie 19 lat. Tam, razem ze współwięźniarkami przeżywa gehennę nazistowskiej kaźni. Jednocześnie też uciekając w świat sztuki i pisząc wiersze buduje własną przyspieszoną dojrzałość, zaś współtowarzyszkom na przekór nieludzkim warunkom obozowego życia daje cień nadziei na zmianę losu.

Filmowa opowieść o Chrostowskiej to uniwersalne studium kobiecej wytrwałości i odwagi.To film o naturalnej potrzebie wolności człowieka, o sile młodości i umiłowaniu piękna, które w obliczu tragedii daje siłę do dalszego życia. Niezwykle trudne tematy poruszane w filmie przedstawiono
w sposób liryczny, z wykorzystaniem wierszy autorstwa Grażyny Chrostowskiej. Całości dopełnia piękna muzyka skomponowana przez Rafała Rozmusa oraz zrealizowane z wyczuciem i smakiem sceny fabularne.

Akcja filmu rozgrywa się w Lublinie oraz w niemieckim obozie kobiecym KLRavensbrück. Wszystkie sceny powstały na terenie Lublina, w większości przypadków w miejscach, w których wydarzenia opowiadane w filmie rozgrywały się naprawdę. Tym cenniejsze jest to, że miejsca te można obecnie odwiedzić i poczuć ich historię.

Z myślą o młodzieży przygotowano specjalne seanse w kinie Bajka w Lublinie przy ulicy Idziego Radziszewskiego 8.
Czas trwania filmu: 47 minut.
Koszt biletu: 9 zł

Terminy projekcji:
20.04 - godz. 11.00
23.04 - godz. 08.00
24.04 - godz. 13.00
25.04 - godz. 11.30
26.04 - godz. 11.00
27.04 - godz. 09.00

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w pokazach.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-04-16 13:27:38
Data publikacji: 2018-04-16 13:30:27
Osoba sporządzająca dokument: Smutek Łukasz
Osoba wprowadzająca dokument: Smutek Łukasz
Liczba odwiedzin: 3439