Kuratorium Oświaty w Lublinie

Noc Biologów

9 stycznia 2024

Jak zwierzęta i rośliny spędzają zimę? Kto w nocy nie może zmrużyć oka? Jak wyglądają laboratoria biologów i co się w nich dzieje? Czy można żyć bez światła? Na te i inne pytania odpowiedzi poznamy podczas najbliższej Nocy Biologów! Wydarzenie odbędzie się już 12 stycznia. Tego dnia ponad 30 ośrodków naukowych z całej Polski otworzy swoje drzwi dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać świat natury i nauki. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Tajemnice życia od komórek do biosfery. Zachęcamy do udziału w tej inicjatywie.

Noc Biologów – prelekcje, warsztaty, eksperymenty, konkursy naukowe

Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie wydziałów biologicznych i przyrodniczych polskich uniwersytetów, szkół wyższych oraz ogrodów botanicznych. Odbywa się każdego roku w drugi piątek stycznia. Inicjatorem wydarzenia był w 2012 roku Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od tego czas ucieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wśród setek propozycji przygotowanych przez organizatorów znajdują się atrakcje dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych przedszkolaków po dorosłych.

Noc Biologów to doskonała okazja do poznania tajników biologii i nauki w ogóle, a także kreatywnego spędzenia czasu. To także świetna możliwość, aby zainspirować się do podjęcia studiów lub kariery naukowej.

Co, gdzie, kiedy – wybrane wydarzenia

Program wydarzenia jest bardzo bogaty. Obejmuje m.in. wykłady, warsztaty, pokazy, dyskusje, wystawy, gry terenowe, zajęcia laboratoryjne, konkursy, spotkania on-line i wiele innych. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Zachęcamy również do zapoznania się ze szczegółami informacjami nt. inicjatywy na stronie Nocy Biologów.

Do zobaczenia już 12 stycznia!

Wykłady

Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Zatrzymane w czasie. Jak ochronić bioróżnorodność roślin przed żywiołami? O długotrwałym przechowywaniu materiału roślinnego w bardzo niskiej temperaturze jako sposób jej bankowania i problemach z tym związanych.
Transmisja na Facebook i YouTube 17:10-17:20.

Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Miedary - nowe stanowisko kopalnych kręgowców sprzed 240 milionów lat. Jeden ze współautorów odkrycia opowie o badaniach nad stanowiskiem i przybliży to okno na świat u progu ery dinozaurów, znalezione w pobliżu Tarnowskich Gór.
Transmisja na Facebook i YouTube 17:30-17:50.

Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Czwarty element - ziemia. Co możemy odkopać o (skamieniałych) interakcjach pomiędzy zwierzętami?
Transmisja na Facebook i YouTube 19:10-19:30.

Wydział Medyczny, Instytut Nauk Biologicznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Od małej komórki do dużego problemu, czyli wpływ zakażeń dróg rodnych na zdrowie kobiety.
Godz. 18:00-18:30.
Konieczna rezerwacja na wydarzenie stacjonarne przez stronę nocbiologow.pl.

Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski, Po co nam sen? Czyli m.in. o tym, czym jest sen, dlaczego go potrzebujemy i jak jego niedobór ma wpływ na nasze zdrowie.
Godz. 17:00-17:45.
Limit 100 miejsc, bez rezerwacji.

Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski, Mykologia w służbie kryminalistyki. Czy grzyby mogą być narzędziem pomocnym w wykrywaniu przestępstw?
Godz. 19:00-20:00.
Od 18 lat. Rezerwacja miejsc: klaudyna.spychala2@uwr.edu.pl.

Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Co napędza raka? W trakcie wykładu odkryjemy, jak codzienne czynniki z otaczającego nas środowiska, takie jak substancje chemiczne, promieniowanie czy zanieczyszczenia, mogą być kluczowymi graczami w procesie uszkadzania naszego DNA.
Godz. 17:15-18:00 i 20:15-21:00.
Bez rezerwacji miejsc.

Wystawy

Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wystawa fotografii z konkursu pt. Podróże w naturze - Leśne reminiscencje - w poszukiwaniu czystego powietrza.

Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Owadzie inspiracje na Noc Biologów 2024 - wystawa fotograficzna.

Webinary

Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Jesteś tym co jesz – jak mikroplastik wpływa na nasz organizm.
Godz. 09:00-09:45 i 17:00-17:40.
Rezerwacja miejsc: karol.mierzejewski@uwm.edu.pl.

Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski, Zimowy las - bajkowy czas.
Spotkania dla uczniów szkół podstawowych o godz. 15:15, 16:15 i 17:15 - prezentacja + łamigłówki.
Rezerwacja miejsc: natalia.mazurek2@uwr.edu.pl.

Wydział Medyczny, Instytut Nauk Biologicznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Zdrowie jamy ustnej w Twoich rękach! - czyli jak i po co dbać o higienę jamy ustnej.
Godz. 18:30-19:30. Konieczna rezerwacja przez stronę nocbiologow.pl.

Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/przed-nami-noc-biologow--zapraszamy-do-odkrywania-fascynujacego-swiata-natury-i-nauki

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2024-01-09 09:23:58
Data publikacji: 2024-01-09 09:24:14
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 507