Projekt "Profilaktyka nadwagi i otyłości"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
17 kwietnia 2019

Projekt „Profilaktyka nadwagi i otyłości” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Klub XXI wieku” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, w okresie od 01.03.2018- do 29.02.2020 r. Celem projektu jest zwiększenie świadomości w zakresie ryzyka, jakie niesie ze sobą nadwaga i otyłość oraz nabycie wiedzy w zakresie przeciwdziałania tym problemom, wśród uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu powiatów: krasnostawskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, puławskiego, lubelskiego, w tym Miasta Lublin, dzięki kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Wszyscy uczestnicy zostaną objęci wsparciem w zakresie:

- badań diagnostycznych - celem badań będzie realizacja indywidualnych badań (wzrost, masa ciała, ciśnienie tętnicze krwi). Na podstawie badań diagnostycznych zostanie określony wskaźnik BMI oraz WHR. O wynikach poinformowani zostaną opiekunowie prawni uczniów. Badania prowadzone przez wykwalifikowaną pielęgniarkę, która na ich podstawie wypełni kwestionariusz, stanowiący załącznik nr 2 (Badania Wstępne).

- zajęcia z edukacji zdrowotnej - realizacja poprzedzona badaniem ankietowym ex-ante. Test bada poziom wiedzy nt. prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej.
- warsztaty dla wszystkich uczestników. (2 spotkania po 45min./gr) Gr. śr. 25 os. Nie większe niż 30 os. Tematyka: „Zdrowe odżywianie się i aktywny styl życia”.

- zajęcia z dietetyki - warsztaty dla wszystkich uczestników (2 spotkania po 45min/gr.) Gr.śr.25os.nie większe niż 30os. Uczeń u którego wykryto nadwagę/otyłość (40% GD) z opiekunem otrzyma indywidualną konsultację (1spotkania =45min.) obejmującą m.in. wywiad rodzinny w kierunku nadwagi/otyłości/chorób towarzyszących, w tym możliwość leczenia oraz inne sposoby postępowania. Spotkania indywidualne w salach gwarantujących intymność.

- zajęcia z psychologiem - zajęcia dla wszystkich uczestników, w formie zajęć edukacyjno-warsztatowych (1spotkanie-45min.). Tematyka: motywacja, zaburzenia odżywiania oraz czynniki psych. w procesie odżywiania.

Każdy uczestnik otrzyma skrypt z treściami zajęć z edukacji zdrowia, dietetyki, psychologii z przykładami do ćwiczeń i opisem aktywności fizycznych wspomagających prawidłową wagę ciała.

- zajęcia praktyczne rozwijające aktywność ruchową.- zajęcia mają na celu rozwijać aktywność fizyczną. Zostaną skierowane do wszystkich uczestników i będą prowadzone w grupach max 20os. na sali gimnastycznej/boisku szkolnym.
W ramach działań praktycznych uczniowie otrzymają zestaw do samodzielnego wykonywania ćwiczeń, tj.: mata do ćwiczeń, skakanka, piłka gimnastyczna.
 Więcej  szczegółów pod numerem telefonu 503613203.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2019-04-17 10:30:08
Data publikacji: 2019-04-17 13:47:48
Osoba sporządzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Osoba wprowadzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Liczba odwiedzin: 7093

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2019-10-08 07:13:15Sępoch AleksandraModyfikacja treściPoprzednia wersja