Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
15 marca 2019

Dnia 14 marca 2019 roku w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Lublinie odbył się w ramach cyklu kongresów zawodowych Regionalny Kongres Zawodowy zorganizowany przez Wojewodę Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Wydarzenie adresowane było do dyrektorów szkół, organów prowadzących, pracodawców.
Celem Kongresu było upowszechnienie zmian w szkolnictwie branżowym, prezentacja potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie oraz przedstawienie praktycznych rozwiązań współpracy pracodawców ze szkołami.
Równolegle z Kongresem zorganizowane zostały Targi Edukacyjne, które na stałe wpisały się w lubelski kalendarz wydarzeń na rzecz edukacji. Targi dają szkołom możliwość zaprezentowania oferty edukacyjnej, a młodym ludziom pomagają w podjęciu decyzji dotyczącej dalszego kierunku kształcenia.
Uroczystego otwarcia Kongresu dokonali: Pani Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty oraz Pan Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski.
Kongres swoją obecnością uświetniła Pani Marzena Machałek- Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rangę kształcenia zawodowego oraz potrzebę dostosowania nowego systemu szkolnictwa branżowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki.
W Kongresie wziął udział Marszałek Województwa Lubelskiego - Pan Jarosław Stawiarski oraz starostowie, prezydenci, burmistrzowie, przedstawiciele organów prowadzących, prezesi spółek skarbu państwa i przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój szkolnictwa branżowego, dyrektorzy urzędów i instytucji współpracujących w zakresie edukacji zawodowej, przedstawiciele środowiska akademickiego, instytucji rynku pracy, pracodawcy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele izb rzemieślniczych i związków zawodowych.
Pani Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty przedstawiła zmiany w szkolnictwie branżowym, wynikające ze znowelizowanych przepisów prawa oraz działania podjęte przez Kuratorium Oświaty w Lublinie w zakresie wprowadzanych zmian.
Pani Elżbieta Denejko – dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie zaprezentowała prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Kongres był okazją do podziękowania pracodawcom za współpracę i promocję szkolnictwa branżowego. Wyróżniono PGE Dystrybucja S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., Lubelski Węgiel „BOGDANKA” Spółka Akcyjna, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
W trakcie Kongresu Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej Pani Marzena Machałek miała okazję zapoznania się z potencjałem i ofertą edukacyjną szkół w strefie wystawienniczej Targów Edukacyjnych.
Podsumowaniem Kongresu były panele dyskusyjne w trzech grupach tematycznych, adresowanych do dyrektorów szkół prowadzących szkolnictwo zawodowe, organów prowadzących, pracodawców oraz dyrektorów szkół podstawowych:

PANEL I: Wyzwania i możliwości kształtowania oferty szkolnictwa branżowego w powiatach województwa lubelskiego.

PANEL II Współpraca z pracodawcami w planowaniu, realizacji i ocenie efektów kształcenia zawodowego.

PANEL III Uczeń w centrum zmian w kształceniu zawodowym – od wyboru zawodu do sukcesu na rynku pracy.

W godzinach popołudniowych w Urzędzie Wojewódzkim miało miejsce spotkanie wiceminister Pani Marzeny Machałek z przedstawicielami Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2019-03-15 13:22:25
Data publikacji: 2019-03-15 13:23:48
Osoba sporządzająca dokument: Podkańska Ewa
Osoba wprowadzająca dokument: Denejko Elżbieta
Liczba odwiedzin: 793

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2019-03-15 13:29:57Denejko ElżbietaModyfikacja treściPoprzednia wersja