Jesteś tutaj: Strona główna / artykuł

Konferencja prasowa Lubelskiego Kuratora Oświaty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
08 marca 2019

 

8 marca 2019 roku odbyła się konferencja prasowa Lubelskiego Kuratora Oświaty z udziałem pełnomocnika Wojewody Lubelskiego ds. rozwoju edukacji w województwie lubelskim .
Na konferencji zostały poruszone m. in. kwestie egzaminów zewnętrznych, przede wszystkim zaplanowanych na kwiecień egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów, w kontekście zapowiadanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego akcji protestacyjnej w szkołach. Kurator Teresa Misiuk zwróciła uwagę na wydany w dniu 5 marca br. komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na temat obowiązującej procedury w zakresie możliwości przystąpienia przez ucznia do egzaminu w innym terminie; wynika z niego jednoznacznie, że przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym (w czerwcu) jest możliwe wyłącznie w przypadku zdających, którzy nie przystąpili do danego egzaminu w terminie głównym (w kwietniu albo w maju) z przyczyn losowych lub zdrowotnych. Wszelkie informacje medialne wskazujące na możliwość wyznaczenia przez dyrektora CKE kolejnego terminu przeprowadzania danego egzaminu nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa oraz wprowadzają w błąd opinię publiczną. Kurator wyraziła nadzieję, że akcja protestacyjna nie spowoduje zakłóceń w harmonogramie egzaminów, gdyż zarówno nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół – odpowiedzialni za ich przeprowadzenie, mają świadomość, że ich zakłócenie spowoduje trudności w rekrutacji do szkół na kolejnym etapie edukacyjnym oraz na studia wyższe a tym samym - wpłynie  negatywnie na realizację planów życiowych uczniów.
Kurator wskazała przy tym na realizowane działania w zakresie spełnienia postulatów płacowych nauczycieli - samorządom została przekazana trzecia rata subwencji i obecnie wypłacane są już podwyżki pensji nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia br. Kolejna podwyżka zostanie wypłacona od września tego roku (wcześniej, niż zakładano poprzednio) i będzie to kolejne 5 proc. W sumie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 16,1 proc. w stosunku do roku 2018 r. Konsultowany jest również projekt ustawy, która pozwoli na przyspieszoną wypłatę następnej transzy podwyżki. Spełniane są ponadto inne postulaty środowiska oświatowego, m. in. rozszerzony dodatek za wyróżniającą pracę także na nauczycieli kontraktowych i mianowanych. MEN proponuje, aby nauczyciel kontraktowy otrzymywał 200 zł, mianowany 400 zł a dyplomowany 500 zł dodatku za wyróżniającą się pracę. Ponadto dla nauczyciela stażysty planowane jest wprowadzenie nowego świadczenia „na start” (nauczyciel rozpoczynający pracę otrzyma we wrześniu każdego roku stażu 1000 zł przez 2 pierwsze lata.

Kurator Teresa Misiuk zaprosiła również media na organizowany w dniu 14 marca 2019 roku Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie.
 

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2019-03-08 14:14:45
Data publikacji: 2019-03-08 14:19:15
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 1236