Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Deklaracja na rzecz edukacji przyszłości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
12 lutego 2019

 

11 lutego br. minister Anna Zalewska podpisała „Deklarację na rzecz edukacji przyszłości”. Dokument jest apelem o podjęcie wspólnych działań na rzecz podniesienia jakości polskiej oświaty; skierowany jest przede wszystkim do związków zawodowych, ale również przedstawicieli jednostek samorządowych, nauczycieli i rodziców.

- To ważna deklaracja, bo koncentruje się wokół ucznia, koncentruje się wokół dziecka, wokół systemu edukacji, gdzie wiele podmiotów troszczy się, by dziecko było bezpieczne, by realizowało swoje konstytucyjne prawo do nauki – powiedziała szefowa MEN, przedstawiając założenia dokumentu. We wstępie do dokumentu czytamy: „Tym, którym leży na sercu dobro polskiej szkoły, proponuję podjęcie wspólnej pracy w ramach deklaracji na rzecz edukacji przyszłości. Wszystkie działania, które realizuje Rząd RP i Ministerstwo Edukacji Narodowej, służą podniesieniu jakości polskiej oświaty i są spełnieniem oczekiwań społeczeństwa”.

Początek deklaracji to opis najważniejszych działań podjętych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przez ostatnie 3 lata. Kolejne punkty dotyczą rozmów ze związkami zawodowymi i stanowiska, jakie wobec postulatów strony związkowej zająl resort edukacji oraz odniesienie do działań podjętych w celu wprowadzenia nowych regulacji w zakresie wynagrodzeń. Jednym z elementów deklaracji jest harmonogram prac legislacyjnych dotyczących m.in. nowelizacji Karty Nauczyciela oraz prac ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych dotyczących uproszczenia systemu wynagrodzeń w oświacie.

W podsumowaniu dokumentu Minister Edukacji Narodowej przypomniała o egzaminach gimnazjalnych, ósmoklasisty, zawodowych i maturalnych, do których wiosną przystąpi część uczniów. „To ważny czas nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wierzymy, że egzaminy w tym roku szkolnym przebiegną w przyjaznej i spokojniej atmosferze, która umożliwi uczniom osiągnięcie jak najlepszych wyników” – napisała minister Anna Zalewska.

Treść deklaracji oraz informacje o działaniach resortu edukacji - w załącznikach poniżej.
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2019-02-12 11:05:12
Data publikacji: 2019-02-12 11:07:29
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 807