Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Spotkanie Anny Zalewskiej z samorządowcami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
13 lutego 2018

 

12 lutego 2018 roku Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uczestniczyła w Chełmie w spotkaniu z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego z województwa lubelskiego. W spotkaniu wzięli też udział Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.
Głównym tematem spotkania były kwestie dotyczące finansowania oświaty wynikające z Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz zmiany w ustawie – Karta Nauczyciela. Zmiany wprowadzone w Ustawie o finansowaniu zadań oświatowych to realizacja próśb i oczekiwań zgłaszanych przez wiele lat przez stronę samorządową – należy podkreślić, że nowe rozwiązania finansowe dotyczą m.in. dotacji podręcznikowej, przedszkolnej, stypendialnej oraz dotacji na szkoły niepubliczne. Ww. zmiany pozwolą na efektywniejsze wydawanie środków i uszczelnienie systemu finansowego. Minister edukacji odniosła się również do jednego z priorytetów działań MEN, jakim jest doskonalenie systemu szkolnictwa branżowego, czemu służą m.in. zmiany w ustawie – Karta Nauczyciela, uwalniające pensję nauczyciela zawodu.
Pan Grzegorz Pochopień, dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym MEM, zwrócił uwagę na nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018. Jedną z oczekiwanych zmian uwzględnionych w kwocie subwencji na 2018 r. będzie podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 5% od 1 kwietnia 2018 r. (oraz dodatkowe zwiększenie kwoty bazowej dla nauczycieli, tj. o 0,35 pp. ponad poziom 5% podwyżki w związku z planowaną likwidacją dodatku mieszkaniowego).W algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniono również zmiany służące poprawie jakości kształcenia szkół dla dorosłych poprzez wprowadzenie nowego sposobu finansowania tych szkół, wprowadzono też zróżnicowanie wag algorytmu ze względu na kosztochłonność kształcenia w zawodach.

Relacja ze spotkania również na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej men.gov.pl/ministerstwo/informacje/wizyta-szefowej-men-w-chelmie-dyskusja-z-samorzadowcami.html oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/che%C5%82mskie-spotkanie-minister-zalewskiej-z-samorz%C4%85dowcami

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-02-13 08:05:52
Data publikacji: 2018-02-13 08:08:25
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 1468

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2018-02-13 08:19:49Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja
2018-02-13 08:12:39Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja