Lubelskie Narodowe Czytanie "Quo vadis"
Już wkrótce, 3 września 2016 roku miłośnicy Henryka Sienkiewicza będą mogli wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta www.prezydent.pl znajduje list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz adaptacja powieści „Quo vadis”, którą przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dla zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został także formularz zgłoszeniowy. W liście Prezydent podkreśla, jak ważne jest przesłanie „Quo vadis” w świetle 1050- lecia Chrztu Polski, a także wyraża wiarę, że lektura „Quo vadis” pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia teraźniejszość.
Działania na rzecz promocji i organizacji akcji Narodowego Czytania w Lublinie podjął Lubelski Kurator Oświaty wspólnie z Wojewodą Lubelskim we współpracy z Metropolitą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Prezydentem Miasta Lublin i Zarządem Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Do udziału w akcji zaproszono szkoły i placówki oświatowe na terenie województwa lubelskiego, instytucje i jednostki organizacyjne. W tym dniu, powieść będzie czytana jednocześnie w godz. 12:00 – 16:00 na schodach Ratusza (Plac Władysława Łokietka 1), w Galerii Handlowej Olimp (ul. Spółdzielczości Pracy 32), w Centrum Handlowym Atrium Felicity (al. Wincentego Witosa 32) i w Galerii Handlowej E. Leclerc (ul. Tomasza Zana 19). W głośnym czytaniu udział wezmą przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, rodzice i mieszkańcy Lublina. Wśród gości zaproszonych są parlamentarzyści, osoby duchowne, artyści, przedstawiciele różnych instytucji i jednostek organizacyjnych. Uroczystości uświetnią występy uczniów lubelskich szkół, którzy na tę okazję przygotowali krótkie scenki fragmentów książki (z wykorzystaniem strojów z epoki). Zorganizowane zostaną konkursy, m.in. dotyczące twórczości H. Sienkiewicza, a także zaprezentowana zostanie pieśń Quo vadis, Domine. Wybrane fragmenty „Quo vadis” będą też czytane alfabetem Braille’a przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie i w języku migowym przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II. Zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody książkowe i specjalnie przygotowane na tę okazję zakładki z cytatem pochodzącym z „Quo vadis”. Osoby, które przyniosą prywatne egzemplarze książek autorstwa H. Sienkiewicza będą mogły zdobyć pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2016.
Do akcji przystąpiły także Chełm, Zamość, Biała Podlaska i inne miejscowości województwa lubelskiego.
Organizatorzy akcji serdecznie zapraszają do wspólnego czytania „Quo vadis”, które nie tylko zjednoczy nas wszystkich jako wspólnotę, ale również pozwoli osiągnąć dodatkowy cel, jakim jest popularyzacja czytelnictwa na terenie województwa lubelskiego i uwrażliwianie na piękno literatury polskiej. Cieszy fakt, że tak wiele osób, przedstawicieli władz, instytucji, jednostek organizacyjnych, mieszkańców lubelszczyzny odpowiedziało na zaproszenie organizatorów i zadeklarowało swój udział w Narodowym Czytaniu „Quo vadis”.
Akcję wspierają: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie, Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Z. Nałkowskiej, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II i III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Studio wokalne Fever w Lublinie, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza w Lublinie.
Pliki do pobrania
Plakat.pdf (1.76MB)
List Prezydenta RP.pdf (241.57KB)