MEN przypomina, że procedura związana z wymianą świadectw ukończenia szkoły podstawowej nie wpływa na proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Absolwenci, którym wydano świadectwo ukończenia szkoły podstawowej niezgodnie z aktualnym wzorem świadectwa lub na blankiecie niezabezpieczonym przed fałszerstwem, mogą dostarczyć w ramach uzupełnienia świadectwo do wybranej szkoły ponadpodstawowej po jego wymianie, co nie powinno skutkować opóźnieniem w procedurze rekrutacji.

W roku szkolnym 2024/2025 szkoły podstawowe i ponadpodstawowe są zobowiązane wydawać świadectwa ukończenia szkoły według wzorów określonych w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 roku w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków – Dz.U. poz. 1120 z późn. zm. (z sygnaturą MEiN)

W sytuacji, gdy szkoła omyłkowo wydała świadectwo ukończenia szkoły na blankiecie niezabezpieczonym przed fałszerstwem lub – korzystając z systemów informatycznych używanych do drukowania świadectw – użyła błędnego wzoru świadectwa, powinna niezwłocznie świadectwo wymienić zgodnie z § 59 ww. rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.
Źródło: MEN.

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2025-07-10 13:06:30
Data publikacji: 2025-07-10 13:06:49
Osoba sporządzająca dokument: Pawłowski Artur
Osoba wprowadzająca dokument: Pawłowski Artur
Liczba odwiedzin: 841