Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk organizują konkurs „Fizyczne Ścieżki”
Konkurs „Fizyczne Ścieżki” organizowany jest od 2005 roku przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych.
W odróżnieniu od uczestników konkursów przedmiotowych i olimpiad uczniowie biorący udział w „Fizycznych Ścieżkach” nie rozwiązują testów ani zadań – ocenie podlega przede wszystkim przygotowana przez nich praca.
Uczestnicy sami określają temat pracy oraz kategorię. Mogą przedstawić Pracę Naukową – ta musi mieć pierwiastek badawczy i być próbą odpowiedzi na samodzielnie postawione pytanie. Odpowiedzi na nie można szukać bądź na drodze doświadczalnej – przez wykonanie eksperymentu – bądź przez teoretyczną analizę. Można także zgłosić pracę w kategorii Pokaz Zjawiska Fizycznego. Tu oczekiwane jest nietuzinkowe zademonstrowanie dowolnego zjawiska fizycznego i jego objaśnienie. Wielu uczestników Konkursu decyduje się na trzecią kategorię – Esej. W tej kategorii wymagane są prace literackie na temat związany z fizyką, prezentujące relację, jaka wiąże tę dyscyplinę nauki z zagadnieniami humanistycznymi, z rozwojem cywilizacji, z ogólnoludzką kulturą.
Na prace konkursowe czekamy co roku do końca stycznia. Każda praca, która pomyślnie przejdzie kwalifikację formalną, oceniana jest przez zespół recenzencki, a najlepsze prace, decyzją członków kilkunastoosobowego Jury Konkursu, w którego skład wchodzą m.in. badacze, profesorowie wyższych uczelni, pracownicy NCBJ i IF PAN, kwalifikowane są do etapu finałowego.
Autorzy prac zakwalifikowanych do Finału prezentują je publiczności i członkom Jury podczas dwudniowego seminarium finałowego odbywającego się wiosną każdego roku w Warszawie, bądź Otwocku. Spośród prezentowanych prac Jury Konkursu wyłania najlepsze prace w trzech kategoriach finałowych, przyznając nagrody i wyróżnienia.
Fundatorami nagród głównych są NCBJ i IF PAN. Dodatkowo Marszałek Województwa Mazowieckiego funduje laureatom stypendia, a wybrani laureaci Konkursu otrzymują tygodniowe staże w ośrodkach badawczych w Polsce (NCBJ, IF PAN). Uczniowie mogący poszczycić się tytułem laureata Konkursu otrzymują bezwarunkowy wstęp na wybrane uczelnie wyższe (dotyczy wybranych kierunków na Uniwersytecie w Białymstoku,
Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Świętokrzyskiej) lub – w przypadku Politechniki Warszawskiej – maksymalną liczbę punktów z fizyki w rekrutacji na studia.
Konkurs Fizyczne Ścieżki systematycznie obejmowany jest patronatami honorowymi Ministra Edukacji i Ministra Nauki. Ponadto organizacja XIX i XX edycji Konkursu otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Szczegółowe informacje na temat Konkursu można znaleźć na stronie internetowej: fizycznesciezki.pl.
Pliki do pobrania
Załącznik 1.pdf (489.31KB)
Fizyczne Ścieżki .xml.html (47.96KB)
Załącznik 2 plakat.pdf (11.03MB)