Apel Lubelskiego Kuratora Oświaty do organizatorów wypoczynku letniego
Szanowni Państwo,
organizatorzy, kierownicy, wychowawcy wypoczynku letniego
Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim dotyczącym stanu gotowości służb, inspekcji i straży do działań podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa w dn. 19.06.2024r. został poruszony temat zażywania przez młodzież fentanylu i niebezpieczeństw z tym związanych. Fentanyl to zupełnie nowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Substancja ta jest silnie uzależniającym syntetycznym opioidem przeznaczonym do leczenia intensywnego bólu, między innymi w przypadkach onkologicznych. Fentanyl jednak od pewnego czasu zaczął być stosowany poza placówkami medycznymi jako tzw. narkotyk zombie, ze względu na charakterystyczne zachowanie osób, które go zażyły. Z policyjnych danych wynika, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. w Polsce zabezpieczono 252,2 g fentanylu oraz jego pochodnych. W Polsce odnotowano dotychczas cztery zgony w wyniku zatrucia fentanylem. Tylko od początku 2024 roku Główny Inspektorat Sanitarny odnotował 48 przypadków zatruć niebezpiecznym narkotykiem.
W związku z powyższym zwracam się z apelem o zwrócenie uwagi na ww. problem i monitorowanie zachowań dzieci i młodzieży w trakcie okresu wakacyjnego podczas wypoczynku organizowanego w miejscu zamieszkania, w formie wyjazdowej oraz za granicą. Każdy przypadek podejrzanego zachowania należy wyjaśniać, gdyż może nieść za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. O każdej niepokojącej sytuacji należy niezwłocznie poinformować rodziców uczniów, Kuratorium Oświaty oraz inne organy.
Przypominam, że zgodnie z art. 92l ustawy z dnia 7 września 1992r. (Dz.U z 2024, poz. 750) o systemie oświaty, każda osoba wchodząca w skład kadry wypoczynku, która powzięła wiadomość o wypadku z udziałem uczestnika wypoczynku, niezwłocznie udziela mu pierwszej pomocy i zapewnia opiekę, a w razie potrzeby powiadamia podmioty ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz o każdym wypadku podczas wypoczynku zawiadamia niezwłocznie: kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku oraz kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku.
Proszę Państwa o bardzo poważne podejście do potencjalnych zagrożeń oraz podjęcie ukierunkowanych działań profilaktycznych w zakresie wiedzy i konsekwencji zażywania ww. substancji. Wakacyjny czas beztroski, wypoczynku i zabawy przy ograniczonych możliwościach nadzoru dzieci i młodzieży, stawiają przed organizatorami, kierownikami i wychowawcami wypoczynku poważne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa spędzania przez uczniów czasu wolnego.
Z poważaniem
Lubelski Kurator Oświaty
Tomasz Szabłowski