Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Lubelski Kurator Oświaty podsumował 100 dni na stanowisku

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
14 czerwca 2024

Minęło 100 dni, odkąd Tomasz Szabłowski objął stanowisko Lubelskiego Kuratora Oświaty. Kurator podsumował ten okres podczas konferencji prasowej, na której przedstawił dotychczasowe działania i sukcesy oraz plany na najbliższą przyszłość.

- Pierwsze 100 dni to czas audytów. Od tego zacząłem, bo trzeba było sprawdzić pewne rzeczy, jak funkcjonują i przygotować się na przyjęcie pewnych zmian, których wszyscy - i nauczyciele, i dyrektorzy oczekują – mówi Tomasz Szabłowski, kurator lubelskiej oświaty. – Przyszedłem tutaj z myślą, żeby dokonać zmiany wizerunkowej kuratorium, żeby kuratorium było instytucją wspierającą, pomagającą i instytucją bliżej szkoły. Mam nadzieję, że częściowo mi się to udało, przeprowadziłem, tak jak powiedziałem, audyt dotyczący wynagrodzeń i zatrudnienia na poszczególne stanowiska, z którego wnioski wykorzystam do nowej organizacji pracy urzędu.

Na konferencji prasowej Kurator wymienił dotychczasowe działania:
•    Spotkania i narady, na których poruszane były zagadnienia wynikające z wprowadzonych i planowanych zmian programowych i organizacyjnych w systemie oświaty, realizacji przez KO w Lublinie zadań związanych ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego i współpracy z dyrektorami szkół; Kurator odbył 9 takich spotkań w rejonach z dyrektorami szkół.
•    Rozpoczęty w maju cykl spotkań pn. „Lekcja Obywatelska Lubelskiego Kuratora Oświaty”. Są to spotkania prowadzone w szkołach dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem zajęć jest aktywizowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w tym zakresie realizowanego zarówno w szkole, jak i w środowisku lokalnym.  Zajęcia odbyły się już m.in. w VII LO w Lublinie i  Zespole Szkół w Cycowie. W nowym roku szkolnym 2024/2025 spotkania będą kontynuowane.
•    Zainicjowane zostały przedsięwzięcia, które mają na celu rozwój uczniów. Są to m.in.:
- projekt we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie dla szkół na 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej pn. „Moje miejsce w UE”. W Projekcie wzięły udział 92 szkoły podstawowe oraz 6 szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego;

- w ramach obchodów Światowego dnia Uchodźcy konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Jesteśmy razem i blisko siebie - moja opowieść" organizowany wspólnie z Wojewodą Lubelskim i Biurem Terenowym Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców UNHCR.

Kurator przedstawił również działania, które będą realizowane od nowego roku szkolnego:
•    Będziemy współorganizować seminarium metodyczno-naukowe dla dyrektorów szkół podstawowych woj. lubelskiego pn. „Ocenianie dla rozwoju – założenia, wyzwania, instrumenty wsparcia”. Wydarzenie to odbędzie się 19 września 2024r.
•    Już wkrótce ruszy „Akademia Młodego Dyrektora”, która będzie miała na celu wsparcie dyrektorów szkół w pierwszym roku swojej kadencji na stanowisku. Program stworzy pole do wymiany dobrych praktyk a także do podzielenia się swoim, 17- letnim doświadczeniem na stanowisku dyrektora szkoły przez Kuratora Tomasza Szabłowskiego.
•    Od września Lubelski Kurator Oświaty rozpocznie cykl debat o przyszłości edukacji, odbędą się także spotkania z dyrektorami szkół, gronem pedagogicznym, środowiskiem uczniowskim nt. zmian w systemie edukacyjnym, przygotowania sugestii dla MEN. Spotkania będą miały na celu wysłuchanie pomysłów, spojrzenia na gotowe lub potencjalne rozwiązania, jakie są praktykowane w szkołach – odbywać się one będą na terenie całego województwa lubelskiego. Podsumowaniem tych spotkań będzie duże wydarzenie środowiska szkolnego i naukowego w Lublinie zaplanowane w IV kwartale 2024r., o którym na jesieni będziemy informować.
•    1 września rozpoczną się obchody 100-lecia funkcjonowania Kuratorium Oświaty w Lublinie, które potrwają cały rok szkolny 2024/2025. W ramach jubileuszu przygotowujemy wiele inicjatyw i wydarzeń, a także uhonorowane zostaną najbardziej zasłużone osoby związane z oświatą w woj. lubelskim. Będzie to okres wielu wspomnień i refleksji nad rolą organu nadzoru pedagogicznego w systemie edukacji.
 

Galeria

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2024-06-14 14:55:19
Data publikacji: 2024-06-14 14:56:49
Osoba sporządzająca dokument: Dariusz Noskowicz
Osoba wprowadzająca dokument: Dariusz Noskowicz
Liczba odwiedzin: 584