Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Ogólnopolska kampania edukacyjna Fake no more

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
30 listopada 2023

Rusza ogólnopolska kampania edukacyjna #FakeNoMore skierowana do dzieci i młodzieży. W ramach inicjatywy w każdym województwie odbędą się webinaria, podczas których nauczyciele i uczniowie będą mogli dowiedzieć się, jak bronić się przed manipulacją. Inicjatywę organizuje Centrum Edukacji Medialnej oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

Edukacja medialna dzieci i młodzieży

W dobie nieograniczonego dostępu do informacji umiejętność samodzielnej analizy treści i wyciągania wniosków stanowi kluczowy element pozwalający rozpoznać dezinformację i manipulacje medialne. Ogromną rolę w budowaniu świadomości ma właściwie zorganizowana i systematycznie prowadzona edukacja medialna. Działania takie realizuje Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach, podejmując szereg inicjatyw promujących edukację medialną.

– Celem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #FakeNoMore, realizowanej przez CEM oraz Naukową Akademicką Sieć Komputerową, jest przekazanie młodzieży wiedzy na temat zagrożeń związanych z fake newsami i bezpieczeństwem w sieci. W ramach zaplanowanych działań będziemy dążyć do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia. Dzięki edukacji medialnej młodzi ludzie mogą stać się bardziej świadomi zagrożeń, gotowi do aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym – podkreśla dr Paulina Prędotka, Dyrektor Centrum Edukacji Medialnej. 

Ogólnopolska kampania edukacyjna #FakeNoMore

Głównym założeniem kampanii jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z praktycznymi narzędziami, które umożliwią im skuteczne rozpoznawanie, analizowanie i weryfikowanie informacji z serwisów społecznościowych, internetu czy mediów. W ramach inicjatywy zostanie zrealizowany cykl godzinnych spotkań online dla szkół w całej Polsce. Organizatorzy przewidują ok. 30 spotkań poświęconych m.in. kulturze online, sztucznej inteligencji czy metodom obrony przez dezinformacją. 

– Edukacja to podstawa działań związanych z cyberbezpieczeństwem, zwłaszcza że w tym obszarze ciągle pojawiają się nowe zjawiska. Jednym z nich jest m.in. dezinformacja, która szczególnie w ostatnich latach przybrała na sile. NASK od wielu lat prowadzi akcje edukacyjne związane z bezpieczeństwem w sieci, nasze działania są kierowane do różnych grup, ale szczególne miejsce zajmują dzieci i młodzież, bo to oni spędzają w sieci najwięcej czasu i potrzebują dobrych, mądrych narzędzi, by być bezpiecznym w internecie. Taki cel ma również startująca właśnie kampania #FakeNoMore” – tłumaczy Anna Rywczyńska, kierownik działu profilaktyki cyberzagrożeń NASK.

Webinarium „Prywatność w sieci”

Webinarium „Prywatność w sieci” dla dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego 
Pierwsze spotkanie zatytułowane „Prywatność w sieci” jest adresowane do dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego. Odbędzie się ono już w środę, 29 listopada. Poprowadzi je Andrzej Rylski, starszy specjalista ds. projektów społecznych z działu profilaktyki cyberzagrożeń NASK. Prowadzący opowie m.in. o ochronie danych osobowych oraz socjotechnikach wykorzystywanych do oszukiwania internautów. Zasugeruje również, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z publicznie dostępnych sieci wi-fi. Wydarzenie swoim patronatem objęło Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Udział w każdym webinarium jest bezpłatny. Jedynym wymogiem jest zarejestrowanie się nauczyciela na stronie organizatora oraz wybór godziny spotkania, dostosowanej do wieku uczniów. Nauczyciele i uczniowie otrzymają rekomendacje w zakresie materiałów uzupełniających. Będą to m.in. podcasty CEM z cyklu „Pokolenie jutra”, poradniki NASK na temat cyberbezpieczeństwa czy zapisy webinariów prowadzonych przez ekspertów tych placówek.  Wszystkie materiały mają charakter edukacyjny i mogą być dowolnie wykorzystywane przez nauczycieli w szkole.

Oferta edukacyjna Centrum Edukacji Medialnej

Zachęcamy do zapoznania się ofertą Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach.

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogolnopolska-kampania-edukacyjna-dla-dzieci-i-mlodziezy-fakenomore--zapraszamy-do-udzialu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2023-11-30 09:36:35
Data publikacji: 2023-11-30 09:36:46
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 604