Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Lublinie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
12 października 2023

12 października w Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej, na których odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz nagrodami wyróżniono nauczycieli i pracowników oświaty. Na zaproszenie Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty, w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, środowisk kościelnych, służb mundurowych, państwowych służb zespolonych i niezespolonych, środowisk akademickich i związków zawodowych, przedstawicieli świata kultury, organizacji pracodawców i związków zawodowych a przede wszystkim - wyróżnieni odznaczeniami i nagrodami nauczyciele oraz pracownicy oświaty.

Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowo uroczysty charakter z uwagi na rocznicę 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej europejskiej instytucji, która stworzyła podwaliny nowoczesnego systemu szkolnictwa. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia państwowe wręczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w asyście Wojewody Lubelskiego Lecha Spawki i Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 21 osób,  Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 12 a Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 8 osób. 

Kolejnym etapem uroczystości była ceremonia wręczania odznaczeń resortowych oraz nagród ministra i kuratora; Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczonych zostało 58 osób, nagrody Ministra Edukacji i Nauki Narodowej otrzymało 7 nauczycieli, a 30 - nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Należy zaznaczyć, że w dniach 10 i 11 października nauczyciele otrzymali odznaczenia i nagrody na uroczystościach, które odbyły się w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. W bieżącym roku nagrody i odznaczenia przyznano 335 nauczycielom, jednak w ceremonii odznaczeń wzięli również udział ci, którym te zaszczytne wyróżnienia przyznano w latach ubiegłych. Pełna lista wyróżnionych nauczycieli województwa lubelskiego znajduje się pod adresem https://kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=12995

W załączniku poniżej publikujemy skany listów, m. in. Marszałka Sejmu RP oraz Prezesa Rady Ministrów, skierowanych do nauczycieli i pracowników oświaty w dniu ich święta.

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2023-10-12 14:24:24
Data publikacji: 2023-10-12 14:24:56
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 1910