Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Wizyta przedstawicieli Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej JICA w Lublinie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
24 marca 2023

W dniu 23 marca 2023 r. Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk gościła delegację z Japonii. Przedmiotem wizyty było poznanie sytuacji dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskich przedszkolach, szkołach i placówkach, w szczególności przebiegu procesu adaptacji i integracji. Podczas spotkania w Kuratorium Oświaty w Lublinie, przedstawicielom Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej JICA - Państwu Yoshikawa Masanori i Nakatomi Maroko, przekazano dane na temat liczby uczniów z Ukrainy  w szkołach województwa lubelskiego, rozwiązań prawnych przyjętych w związku z napływem uchodźców do polskich szkół, form wsparcia dzieci i młodzieży, a także nauczycieli z nimi pracujących, działań podejmowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w związku z tą sytuacją, w tym także tych o charakterze pomocowym adresowanych bezpośrednio do dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Również podczas spotkania z Panem Mirosławem Jarosińskim zastępcą dyrektora Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, goście z Japonii rozmawiali na temat organizacji kształcenia uczniów z Ukrainy w Lublinie, przyjętych rozwiązań, funkcjonujących oddziałów przygotowawczych, zatrudniania asystentów nauczycieli władających językiem ukraińskim.
Bardzo ważnym punktem wizyty było spotkanie z dyrekcją, uczniami i nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie. Tutaj goście z Japonii mogli porozmawiać z uczniami z Ukrainy o ich doświadczeniach, trudnościach z jakimi się mierzą, sukcesach, potrzebach. Poznali także perspektywę nauczycieli polskich pracujących z uczniami z Ukrainy oraz 2 pań z Ukrainy zatrudnionych w charakterze asystentów nauczycieli.
Przedstawiciele JICA odwiedzili także Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu, ośrodek prowadzony przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo, gdzie także usłyszeli o doświadczeniach organizacji pozarządowej i zaangażowaniu w działania na rzecz pomocy uchodźcom, a także spotkali się z rodziną z Ukrainy zamieszkującą w Ośrodku.

Galeria

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2023-03-24 13:40:10
Data publikacji: 2023-03-24 13:40:25
Osoba sporządzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Osoba wprowadzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Liczba odwiedzin: 1701