„JEŻ-owe inspiracje: 12 mocy w 12 miesięcy” - konkurs dla uczestników programu Junior-Edu-Żywienie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
15 lutego 2023

Zachęcamy do udziału w konkursie „JEŻ-owe inspiracje: 12 mocy w 12 miesięcy”. Inicjatywa jest skierowana do uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych, które uczestniczą w programie JEŻ.

Na czym polega konkurs?

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu projektu kalendarza na rok 2024 zatytułowanego „JEŻ-owe inspiracje: 12 mocy w 12 miesięcy”. Praca powinna składać się z okładki i 12 plansz, po jednej na każdy miesiąc, a także zawierać informacje dotyczące prawidłowego odżywiania.

Swoje pomysły uczniowie mogą wyrazić w formie plakatu, grafiki, komiksu czy rysunku. W projekcie mogą pojawić się również rymowanki i wierszyki przybliżające zasady zdrowego żywienia, przepisy na smaczne potrawy, a także informacje związane ze zdrowym stylem życia.

Zachęcamy do czerpania inspiracji z programu Junior-Edu-Żywienie, którego konkurs jest ważną częścią. Wśród głównych nagród są m.in. warsztaty kulinarne.

Prace z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy wysyłać do 30 kwietnia 2023 r. na adres e-mail: jez_konkurs@sggw.edu.pl. Wyniki poznamy 1 czerwca!

Zachęcamy też do zapoznania się z regulaminem konkursu.

Założenia programu JEŻ

Junior-Edu-Żywienie to program przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia. Do jego realizacji zaproszono specjalistów z dziedziny żywienia i dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

Głównym celem wspólnego przedsięwzięcia jest opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI szkół podstawowych w całej Polsce. Edukacją prozdrowotną zostanie objęte całe środowisko szkolne – nauczyciele, uczniowie i ich najbliższe otoczenie. Nauczyciele uczestniczący w programie otrzymują materiały edukacyjne ze scenariuszami lekcji i kartami do ćwiczeń, które mogą wykorzystać w pracy dydaktycznej.

Nieodłącznym elementem edukacji żywieniowej są zajęcia praktyczne, dlatego też w ośrodkach akademickich uczestniczących w programie będą utworzone tzw. klasopracownie. Przestrzeń ta zostanie wyposażona w niezbędny sprzęt umożliwiający przeszkolenie nauczycieli w ich regionach z zakresu wspomnianej tematyki. Szkolenia będą prowadzone z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych i instruktażowych przygotowanych przez NIZP PZH-PIB.

Program objął swoim zasięgiem prawie 2 200 szkół i ponad 15 tys. nauczycieli z całej Polski.


Źródło: MEiN
 

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2023-02-15 10:02:13
Data publikacji: 2023-02-15 10:02:47
Osoba sporządzająca dokument: Brewczak Agnieszka
Osoba wprowadzająca dokument: Brewczak Agnieszka
Liczba odwiedzin: 3019