Bezpieczene ferie zimowe 2023 - informacje dla rodziców

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
13 stycznia 2023

Szanowni Państwo
Zbliża się okres ferii dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa lubelskiego, podczas których rozpoczną oni zimowy wypoczynek. Niezależnie od tego, czy Państwa dzieci będą wyjeżdżały na zorganizowany wypoczynek zimowy, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie i stosowanie się do podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku:

 • Bezpieczeństwo podczas zabaw i aktywności na świeżym powietrzu
  • Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie.
  • Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca.
  • Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.
  • Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.
 • Kontrola środków transportu
  • Rodzice i opiekunowie dzieci oraz organizatorzy wypoczynku mogą się zwrócić o przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.
  • Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
 • Zaplanowane indywidualne wyjazdy
  • Rodzice, udający się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

Ponadto Lubelski Kurator Oświaty przypomina, że Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Informację o jakichkolwiek nieprawidłowościach organizacyjnych można zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy inspektor sanitarny, policja). Wszelkie informacje na temat wypoczynku można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakładce Wypoczynek, gdzie znajduje się również lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących wypoczynku.


„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”
Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”. Publikacja MEiN prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku. Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Polecane serwisy
Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:
•    Zasady bezpieczeństwa dotyczące zabaw na śniegu, lodowisku i podczas kuligów – informacja opracowana przez KMP Białystok - https://bialystok.policja.gov.pl/po2/prewencja/poradnik/49686,Bezpieczne-Ferie.html
•    Bezpiecznie na stoku – na stronie można znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki, komiksy i materiały do pobrania - http://www.bezpiecznienastoku.pl/dobre-praktyki/
•    Ostrożnie na lodzie – informacja o zagrożeniach związanych z zamarzniętymi zbiornikami wodnymi - https://ksp.policja.gov.pl/kr/aktualnosci/108222,Uwaga-Ostroznie-na-lodzie.html
•    Bezpieczne poruszanie się po górach – materiały informacyjne Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - https://gopr.org/poradnik/
•    Akademia Górska TOPR – filmy i materiały informacyjne Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - https://topr.pl/index.php/narciarstwo

Wypoczynek za granicą
Podczas planowania wyjazdów zagranicznych konieczne jest bieżące śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, szczególnie w zakładce Informacje dla podróżujących.

Źródło: MEiN

Telefony alarmowe:
112 – Numer ten jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej.
Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. W Polsce połączenia alarmowe 112 są odbierane przez Straż Pożarną i Policję. www.112.gov.pl
Pogotowie Ratunkowe – 999
Straż Pożarna – 998
Policja – 997
numer ratunkowy w górach (GOPR i TOPR) 985 lub 601 100 300

 
Siedziba organizatora wypoczynku Zgłoszenie Telefon kontaktowy i adres e-mail
Powiaty: bialski, radzyński, parczewski, Miasto Biała Podlaska Delegatura KO
 w Białej Podlaskiej,
ul. Sadowa 14,
21-500 Biała Podlaska
Agnieszka Jakubiak
starszy wizytator
agnieszka.jakubiak@kuratorium.lublin.pl
tel. 83 30 68 403
Powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, Miasto Chełm Delegatura KO
 w Chełmie,
Plac Niepodległości 1
22-100 Chełm
Maria Pawłowicz
starszy wizytator

maria.pawlowicz@kuratorium.lublin.pl
tel. 82 544 05 20
Powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, Miasto Zamość Delegatura KO
w Zamościu,
ul. Lwowska 19,
22-400 Zamość
Marta Pawelec
starszy specjalista

marta.pawelec@kuratorium.lublin.pl
tel. 84 638 57 43
 
Powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Miasto Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, puławski, rycki, świdnicki
 
Kuratorium Oświaty
w Lublinie,
ul. 3 Maja 6, 20-950 Lublin
Artur Pawłowski
starszy wizytator
koordynator wypoczynku na terenie woj. lubelskiego

wypoczynek@kuratorium.lublin.pl
tel. 81 53 85 214
tel. interwencyjny (w okresie ferii zimowych) 781 701 533

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2023-01-13 12:40:41
Data publikacji: 2023-01-13 12:56:12
Osoba sporządzająca dokument: Dariusz Noskowicz
Osoba wprowadzająca dokument: Dariusz Noskowicz
Liczba odwiedzin: 3202

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2023-01-13 15:03:47Dariusz NoskowiczModyfikacja treściPoprzednia wersja