Jesteś tutaj: Strona główna / artykuł

Informacja MEiN ws. prowadzenia badań naukowych wśród uczniów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
16 września 2022

W związku z pytaniami rodziców uczniów, dotyczącymi zasad prowadzenia badań naukowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności z wykorzystaniem ankiet, przypominamy o zasadach postępowania i dobrych praktykach w tym zakresie.
Wypełnianie przez uczniów ankiet służących badaniom naukowym jest czynnością dobrowolną. W odniesieniu do niepełnoletnich uczniów, w związku z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, przeprowadzenie takich ankiet powinno odbywać się za zgodą rodziców. Właściwą praktyką jest również zapoznanie rodziców z treścią pytań ankietowych, aby ich ewentualna zgoda miała charakter świadomej decyzji, a nie czysto formalnego aktu.
Konstytucyjne prawo gwarantujące wolność badań naukowych jest źródłem wielu inicjatyw, także w odniesieniu do środowiska szkolnego. Natomiast ich realizacja na terenie jednostek systemu oświaty wymaga respektowania praw dzieci i rodziców stanowiących fundament codziennego funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2022-09-16 09:39:17
Data publikacji: 2022-09-16 09:47:04
Osoba sporządzająca dokument: Walczak Ewa
Osoba wprowadzająca dokument: Ostrowska Marzanna
Liczba odwiedzin: 962