Stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (MEiN) za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2021/2022
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół
województwa lubelskiego
Nawiązując do postanowień art. 90i ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915 z późn. zm.) oraz § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (Dz. U. z 2005 r. Nr 106, poz. 890 z późn. zm.), proszę Państwa o wnikliwe przeprowadzenie procedury typowania kandydatów do stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, na podstawie osiągnięć uczniów w roku szkolnym 2021/2022.
Przy typowaniu kandydatów do stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, proszę o zastosowanie poniższych zasad:
- Rada pedagogiczna na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu klasyfikacji rocznej i po zasięgnięciu opinii rady szkoły (jeżeli została powołana), przedstawia kuratorowi oświaty wnioski zawierające informacje na temat osiągnięć kandydatów do stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w terminie:
- do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych – w przypadku uczniów klas programowo najwyższych;
- do dnia 10 lipca – w przypadku uczniów pozostałych klas.
- Kandydatami do stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania mogą być uczniowie szkoły publicznej i niepublicznej dla młodzieży, publicznej i niepublicznej branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej, którzy w roku szkolnym 2021/2022 uzyskali wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:,
- laureaci międzynarodowej olimpiady lub laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;
- laureaci konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe;
- uczniowie szkoły ponadpodstawowej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki;
- uczniowie uczestniczący w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów;
- uczniowie, który uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
- Stypendystami ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania mogą być również uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym tj. 2021/2022 ukończą szkołę.
- Formularze wniosków należy wypełniać rzetelnie, wyłącznie pismem komputerowym.
- Wniosek musi się zawrzeć na jednej kartce drukowanej dwustronnie. Obowiązuje czcionka Arial 12.
- Wymagane jest zachowanie kolejności wskazanej w druku wniosku. Nie należy usuwać osiągnieć, które nie dotyczą danego ucznia. NALEŻY WYPEŁNIĆ W TABELI ODPOWIEDNI WIERSZ Z OSIĄGNIECIAMI, KTÓRE DOTYCZĄ DANEGO UCZNIA.
- Do dokonywania opisu osiągnięć należy zastosować się do wskazań zawartych nawiasach.
- Do wypełnionego wniosku należy dołączyć: kopie zaświadczeń, dyplomów i innych dokumentów (potwierdzonych za zgodność z oryginałem) potwierdzających osiągnięcia kandydata wyłącznie z roku szkolnego 2021/2022. (Ważne: należy podać dokładną datę osiągnięcia i zwrócić szczególną uwagę, aby osiągniecia dotyczyły ww. roku szkolnego).
- Proszę o bezwzględne przestrzeganie terminów składania wniosków.
UWAGI DOTYCZĄCE SKŁADANIA (PRZESYŁANIA) WNIOSKÓW DO LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY:
-
Wnioski kandydatów do stypendium, wytypowanych przez szkoły należy składać (przesyłać) bezpośrednio do Kuratorium Oświaty w Lublinie, ul. 3 Maja 6, 20-950 Lublin:
-
w wersji papierowej, tj.: wniosek opieczętowany pieczęcią nagłówkową szkoły i podpisany przez dyrektora szkoły (przewodniczącego rady pedagogicznej) wraz z załącznikami z dopiskiem „Stypendium MEiN” oraz
-
w wersji elektronicznej (edytowalnej, w formacie: .doc. docx): na adres e-mail: stypendium.mein@kuratorium.lublin.pl. Plik przesyłany w wersji elektronicznej powinien być opisany w następujący sposób: pierwsza litera imienia.nazwisko kandydata_oznaczenie szkoły.siedziba szkoły.doc, np.: j.kowalski_sp13.lublin.doc.
- Do skadanej dokumentacji (wersja papierowa) proszę dołączyć pismo przewodnie zawierające m.in. informację o liczbie składanych wniosków z danej szkoły, załącznikach oraz wskazanie osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za sporządzenie wniosku (imię i nazwisko, telefon kontaktowy stacjonarny lub komórkowy).
Lubelski Kurator Oświaty
Teresa Misiuk