Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Stan wojenny pamiętamy!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
09 grudnia 2021

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica ogłoszenia w Polsce stanu wojennego; skutkował on internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Dokładna liczba ofiar stanu wojennego nie jest znana - szacunki obejmują kilkadziesiąt do ponad stu osób. Nieznana jest również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy podczas demonstracji.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach przypominających te tragiczne momenty naszej historii, zachęcamy również do korzystania z przygotowanych przez IPN materiałów do pracy edukacyjnej z uczniami (program uroczystości rocznicowych i materiały – w załącznikach poniżej). W sposób szczególny zapraszamy uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół i całe środowisko oświatowe na koncert Pieśni Niepokornej – młodzież w hołdzie osobom represjonowanym i internowanym w stanie wojennym, którego będzie można wysłuchać w kościele pobrygidkowskim w Lublinie o godz. 16.30. Koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej z naszego województwa na stałe wszedł do programu obchodów kolejnych grudniowych rocznic w regionie.
Zapal światło wolności
Zapalenie świec w oknach stało się w czasie stanu wojennego znakiem pamięci o Polakach walczących o godność i wolność. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Również dzisiaj zapalenie światła w oknach naszych domów wieczorem, 13 grudnia, o godz. 19.30, będzie symbolicznym gestem pamięci o wszystkich ofiarach stanu wojennego. W akcji można wziąć udział również wirtualnie – szczegóły na stronie https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2021-12-09 14:37:30
Data publikacji: 2021-12-09 14:39:01
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 4547

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2021-12-09 14:57:15Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja
2021-12-09 14:40:56Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja