1055. rocznica Chrztu Polski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
14 kwietnia 2021

Dzień 14 kwietnia ustanowiono w 2019 roku Świętem Chrztu Polski. Według opinii historyków Mieszko I został ochrzczony w Wielką Sobotę roku 966, która wypadała 14 kwietnia. Wydarzenie chrztu jest oficjalnie uznane jako początek państwa polskiego  a akt ten wprowadził Polskę w chrześcijańską kulturę i cywilizację europejską.

Wobec obostrzeń wynikających z pandemii w tym roku nie zostały zaplanowane centralne obchody, są jednak podejmowane liczne inicjatywy, które nie wymagają publicznych zgromadzeń. Ważnym elementem tegorocznych obchodów w Lublinie była  telekonferencja dla młodzieży i nauczycieli szkół średnich pod hasłem “Na straży kulturowej suwerenności Polski” z udziałem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Wykład “Szkoła jako miejsce umacniania polskości i chrześcijaństwa” podczas sesji zaprezentował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Prelekcje wygłosili również pracownicy naukowi z różnych ośrodków w kraju: doktor habilitowany Tomasz Panfil z KUL, doktor Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika “Christianitas”, a także prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN) i doktor habilitowany Mieczysław Ryba z KUL (program konferencji – w załączniku poniżej). 
Prelegenci podkreślali, że nadanie ceremonii chrztu Mieszka rangi święta państwowego ma na celu przywrócić je zbiorowej świadomości oraz podkreślić jego wpływ na rozwój Ojczyzny, jest również okazją do narodowej refleksji nad istotą państwowości i narodowym dziedzictwem. Minister Edukacji i Nauki wskazał, że jest to ważne zwłaszcza w procesie kształcenia i wychowania młodego pokolenia.

Zachęcamy Państwa Dyrektorów i Nauczycieli do organizowania w szkołach obchodów tego święta w formie właściwej w dobie obostrzeń epidemicznych oraz do wywieszenia narodowej flagi. Przypominamy, że na stronie internetowej www.swietochrztu.pl zostały zamieszczone materiały pomocnicze dla nauczycieli. 

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2021-04-14 13:12:44
Data publikacji: 2021-04-14 13:13:35
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 1671

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2021-04-20 07:43:32Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja
2021-04-20 07:42:15Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja