Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Plan powrotu uczniów do szkół, badania nauczycieli i szkolenia z wymagań egzaminacyjnych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
11 stycznia 2021

11 stycznia 2021 roku odbyła się wideokonferencja Lubelskiego Kuratora Oświaty z dyrektorami szkół podstawowych i placówek specjalnych dotycząca przygotowań do powrotu uczniów do szkół, badań przesiewowych nauczycieli oraz szkoleń w zakresie tegorocznych egzaminów - ósmoklasisty i maturalnego. W spotkaniu wzięli udział Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek oraz Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Maria Jolanta Korniszuk, którzy odpowiadali na pytania zainteresowanych dyrektorów.
 
Minister podkreślił, że ewentualny powrót uczniów klas I-III do szkół będzie zależny od tego, jak będzie rozwijała się pandemia koronawirusa w Polsce i w Europie. Zauważył, że w ostatnim czasie liczba dziennych potwierdzonych zakażeń w kraju utrzymywała się na poziomie około 10 tys., jednak - jak wskazał - sytuacja w krajach sąsiadujących z Polską jest zła, co może wpłynąć na decyzję o utrzymaniu trybu zdalnego nauczania.
Inspektor Jolanta Korniszuk poinformowała, że 11 stycznia 2021 r. rozpoczęto testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół, które potrwają do 15 stycznia 2021 r. Informacje o ogólnej liczbie zainteresowanych nauczycieli zebrano za pośrednictwem kuratoriów oświaty oraz Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, następnie właściwe Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały stosowne oświadczenia o wyrażeniu zgody nauczyciela na badanie i przetwarzanie danych osobowych.
Badania będą dobrowolne i bezpłatne a w województwie lubelskim będzie można je zrobić w 35 punktach wymazowych; szczegółowy harmonogram badań jest dostępny na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie pod adresem https://www.gov.pl/web/wsse-lublin/badania-przesiewowe-wsrod-nauczycieli

Teresa Misiuk zwróciła uwagę, że powrót dzieci do szkół będzie możliwy wyłącznie w reżimie sanitarnym; resort edukacji wspólnie z GIS i MZ przygotował wytyczne dla szkół, które można m. in. znaleźć na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie pod adresem https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=10969 Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Kurator Oświaty przypomniała również o rozpoczętym 7 stycznia br. cyklu szkoleń dla nauczycieli z wymagań egzaminacyjnych dotyczących matur i egzaminu ósmoklasisty. Z uwagi na duże zainteresowanie udziałem w szkoleniach w najbliższych dniach Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zamieści harmonogram spotkań w dodatkowych terminach.

Galeria

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2021-01-11 13:09:23
Data publikacji: 2021-01-11 13:09:52
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 1824

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2021-01-12 07:57:28Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja
2021-01-11 15:34:12Noskowicz DariuszModyfikacja treściPoprzednia wersja
2021-01-11 14:05:24Noskowicz DariuszModyfikacja treściPoprzednia wersja