Inauguracja Europejskiego Tygodnia Kodowania w województwie lubelskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
14 października 2020

W dniu 13 października 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu odbyła się inauguracja ósmej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania. W wydarzeniu online wzięli udział: p. Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty, p. Monika Żur Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Piotr Zając Zastępca Prezydenta Miasta Zamość, p. Agnieszka Kowal Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Zamość, p. Andrzej Osuch Przewodniczący Rady Rodziców SP nr 7 w Zamościu oraz p. Ewelina Chojnacka-Wikiera dyrektor Technikum Programistyczno-Informatycznego "New Technology" w Zamościu.

Wydarzenie zainaugurował występ artystyczny uczniów SP nr 7 w Zamościu, którzy przedstawili inscenizację wokalno-taneczną „Rozmowy z Bajtkiem”, stanowiącą fragment filmu „Pan Kleks w Kosmosie” opartego na motywach baśni Jana Brzechwy. Gospodarz spotkania, p. Alicja Dubel Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu podkreśliła ważną rolę kompetencji cyfrowych w życiu prowadzonej przez nią placówki, a także zauważyła wpływ nowych technologii na kształtowanie światopoglądu jej uczniów i absolwentów. W podobnym tonie głos zabrał p. Piotr Zając Wiceprezydent Miasta Zamość, wskazując na szanse, jakie niesie ze sobą właściwie wykorzystany postęp technologiczny, szczególnie w zakresie przyszłej drogi zawodowej. Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty w pierwszych słowach przekazała pozdrowienia i podziękowania w imieniu Pana Macieja Kopcia Wiceministra Edukacji Narodowej oraz zaakcentowała rolę rodziców, którzy we współpracy ze szkołą tworzą najważniejsze ogniwo w integralnym procesie rozwoju swoich dzieci. Pani Kurator podkreśliła znaczenie innowacji w obszarze cyfrowym, przede wszystkim w kontekście wyboru przyszłych zawodów. Zaznaczyła coraz większą rolę kodowania i programowania, które stając się nieodłącznym elementem podstawy programowej, wpływa na otwartość, kreatywność i pomysłowość młodych ludzi w życiu dorosłym.

W drugiej części spotkania zaprezentowano krótki materiał filmowy, w którym młodzieżowa drużyna robotyczna "New Tech 7570" pod kierunkiem Pana Bartłomieja Wierzchowiaka pokazała możliwości skonstruowanego przez siebie łazika marsjańskiego. Organizatorzy, mając na uwadze bezpieczeństwo tegorocznej edycji CodeWeek 2020 połączyli się online z kilkoma zamojskimi szkołami i placówkami, które chciały się podzielić zorganizowanymi przez siebie inicjatywami. Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewicza w Zamościu zaprezentowała możliwości wykorzystania robotów podczas zajęć informatycznych oraz stworzyła "WeekKrzyżówkę", której podstawę stanowiło kodowanie binarne. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zamościu postanowili zająć się programowaniem wizualnym, pojawiającym się nie tylko na monitorach komputera, ale również w trakcie zabaw analogowych, wykorzystujących dostępne w szkole pomoce dydaktyczne. Przedstawiciele Społecznej Szkoły Podstawowej w Zamościu przygotowali warsztaty pt. "Zakodowana muzyka", podczas których uczniowie odkrywali możliwości kodowania w procesie twórczym. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu przygotowała wydarzenie pt. "Ósemka programuje", którego podstawę stanowiły elementy budowania i programowania robotów, zaś Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu przedstawiła fragment lekcji poświęconej kodowaniu w ramach innowacji realizowanej w klasach I-III.

Podsumowaniem inauguracji, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej stały się podziękowania oraz wyrazy szacunku i uznania wobec nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz organów prowadzących, szczególnie za trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas pobytu w szkole w okresie pandemii.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2020-10-14 08:41:49
Data publikacji: 2020-10-14 08:42:23
Osoba sporządzająca dokument: Pawelec Marta
Osoba wprowadzająca dokument: Pawelec Marta
Liczba odwiedzin: 5743