Spotkanie informacyjno-konsultacyjne „WSPIERANIE PODNOSZENIA JAKOŚCI EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ W POLSCE”
W dniu 11 lutego 2020 r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie przy ul. Elsnera 5 odbyło się Spotkanie informacyjno-konsultacyjne „WSPIERANIE PODNOSZENIA JAKOŚCI EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ W POLSCE” zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Europejską Agencją do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej.
Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej, Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz zaproszeni przedstawiciele środowiska lokalnego – dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele, przedstawiciele uczelni wyższych, samorządu terytorialnego, rodzice, studenci.
Spotkanie podzielone było na dwie sesje warsztatowe. W pierwszej części przedstawiciele środowiska lokalnego zaprezentowali przykłady dobrych praktyk z regionu w zakresie edukacji włączającej w kontekście rekomendacji sformułowanych w pierwszej fazie realizacji projektu, natomiast w części drugiej odbyła się dyskusja pod przewodnictwem moderatorów, podczas której uczestnicy wspólnie zastanawiali się m.in. nad zagadnieniami:
• Co oznacza edukacja włączająca o wysokiej jakości w praktyce?
• Jakie są główne wyzwania związane z wdrażaniem wysokiej jakości edukacji włączającej dla wszystkich uczących się?
• Jakie pilne działania są potrzebne, aby podnieść jakość edukacji włączającej w praktyce?
Podczas spotkania Przedstawiciele Europejskiej Agencji zaprezentowali wstępny projekt założeń zmian legislacyjnych, który został poddany konsultacjom. Uczestnicy odnieśli się do kwestii: czy i w jakim stopniu przedstawione założenia zmian legislacyjnych odpowiadają na wyzwania podnoszone w pierwszej sesji oraz wskazali inne obszary, które powinny być uwzględnione w projekcie założeń.