Jesteś tutaj: Strona główna / Rodzice i uczniowie / Rekrutacja / artykuł

Rekrutacja do szkół w województwie lubelskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
09 lipca 2019

 

9 lipca 2019 roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbył się briefing prasowy Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty poświęcony trwającej rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.
Wojewoda Lubelski przypomniał, że w województwie lubelskim dla wszystkich absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów są zapewnione miejsca w szkołach wyższego typu. W klasach ósmych szkół podstawowych w naszym województwie uczyło się w roku szkolnym 2018/2019 20 454 uczniów a w klasach trzecich gimnazjów i oddziałów gimnazjalnych w innych typach szkół - 20 099. Na rok szkolny 2019/2020 tylko w publicznych szkołach ponadpodstawowych przygotowano 20 614 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych oraz 20 413 miejsc dla absolwentów gimnazjów. Biorąc pod uwagę powyższe liczba miejsc w tych szkołach jest większa niż liczba absolwentów mogących przystąpić do postępowania rekrutacyjnego. Powyższe informacje potwierdzają – już na etapie kwalifikacji kandydatów do poszczególnych szkół – dane opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin, które wskazują, że szkoły ponadpodstawowe w Lublinie dysponują jeszcze 778 wolnymi miejscami. Wskazują one również, że 2793 kandydatów zostało zakwalifikowanych do liceów ogólnokształcących prowadzonych przez samorząd, w których przygotowano 3099 miejsc. Licea ogólnokształcące dysponują jeszcze 306 wolnymi miejscami. 1662 kandydatów zostało zakwalifikowanych do techników, których organem prowadzącym jest Gmina Lublin, w których przygotowano 1888 miejsc. W technikach samorządowych pozostaje jeszcze 266 wolnych miejsc. 210 kandydatów zostało zakwalifikowanych do szkół branżowych I stopnia, w których przygotowano 416 miejsc. Szkoły branżowe prowadzone przez samorząd dysponują jeszcze 103 wolnymi miejscami.


Teresa Misiuk zwróciła uwagę, że godnie z obowiązującym w województwie lubelskim harmonogramem rekrutacji listy osób przyjętych i listy osób nieprzyjętych zostaną opublikowane 12 lipca 2019 roku o godz. 12.00. Kurator Oświaty przypomniała, że dyrektorzy szkół po opublikowaniu listy przyjętych są zobowiązani do przekazania kuratorom oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach; informację taką wszyscy zainteresowani wyborem szkoły w naszym województwie będą mogli znaleźć za pośrednictwem naszej strony internetowej www.kuratorium.lublin.pl zakładka: „Rekrutacja” – „Wykaz wolnych miejsc w szkołach”.


Pan Radosław Brzózka, przedstawiciel powiatu świdnickiego podkreślił, że w dyskusji na temat rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 nie można pomijać istotnego społecznie faktu, że zmiana struktury szkolnej oraz większa niż w ostatnich latach liczba kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych jest ogromną szansą zarówno na dalsze funkcjonowanie tego typu szkół, szczególnie poza dużymi miastami, a także wznowienie działalności tych, które w systemie nadal funkcjonują, ale nie uczy się w nich żaden uczeń. Powstrzymanie się organów prowadzących te szkoły przed ich likwidacją w procesie dostosowania sieci placówek do nowego ustroju szkolnego jest najlepszym przykładem dostrzeżenia przez samorządy powiatowe szansy, jaką zmiana struktury kształcenia przyniesie zarówno dla społeczności tych szkół, i dla społeczności lokalnych, w której one funkcjonują.
 

Przebieg całego spotkania można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/397042084491725/

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2019-07-09 15:24:46
Data publikacji: 2019-07-09 15:26:01
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 5703

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2019-07-09 15:29:50Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja